Tanie tryptyki

Tryptyk to jedna z nowoczesnych form tworzenia obrazów, zapożyczona z rzeźbiarstwa, w którym pojawiała się głównie, jako forma tworzenia trzyczęściowych ołtarzy religijnych. Ustawianie figur w sekcjach tematycznych było sposobem na wyrażanie różnych historii w jednej kompozycji. Nowoczesne tanie tryptyki częściowo nawiązują do tej tradycji, a częściowo tworzą zupełnie nowy styl.

Obrazy trójdzielne, to tylko jedna z form przedstawiania konkretnego pejzażu, kompozycji roślinnej, sytuacyjnej czy martwej natury w częściach. Poza tryptykami w salonach i sypialniach wiesza się również dyptyki, czyli obrazy dwuczęściowe, a także takie składające się z większej liczby elementów. Tani tryptyk to jednak najbardziej typowy rodzaj obrazu dzielonego, przekładający się również na możliwość wyboru pomiędzy symetrią i asymetrią.

W tryptyk można przekształcić każdy obraz, kompozycję czy portret jednak trzeba uważać, aby wybrany motyw miał zachowaną równowagę. Przykładowo, jeśli panorama czy martwa natura skupia większość elementów w jednym jej narożniku po podzieleniu dwa pozostałe elementy będą pustymi przestrzeniami o znacznie mniejszej wadze wizualnej. Taki obraz może być trójdzielny przy zastosowaniu asymetrycznego podziału, który zrównoważy brak szczegółów.

Ciekawym rozwiązaniem są tanie tryptyki tworzone z kilku różnych zdjęć, albo wzajemnie się uzupełniających, albo całkowicie sobie przeciwnych. Na https://reproteka.pl/dekoracje/tryptyki/ można znaleźć wiele przykładów takich kompozycji. Są one doskonałym uzupełnieniem spokojnego wnętrza o monotonnym wystroju, pobudzając wyobraźnię oglądającego i stale odwracając uwagę od jednego, a przyciągając do drugiego elementu. Takie tryptyki mogą opowiadać historię, której kolejne części stanowią dopełnienie, jakby następny rozdział.

Tanie tryptyki to doskonały sposób na wizualne kształtowanie przestrzeni. Można sobie wyobrazić zdjęcie klawiatury fortepianu, która już sama z natury jest długa, a ujęta na trójdzielnym obrazie wyciąga się w nieskończoność. Podobne kombinacje można tworzyć z wizerunków dróg, mostów, rzek i innych wydłużonych obiektów. Jest to ciekawy pomysł wypełnienia pustej przestrzeni nad łóżkiem czy sofą w salonie.

tryptyk dmuchawce tryptyk fraktala tryptyk czerwone drzewa tryptyk tancerze