Fototapety folkowe i ludowe

Motywy ludowe należą do bardzo specyficznej kategorii dekoracji, ponieważ pasują w zasadzie jedynie do wnętrz rustykalnych i stylu określanego, jako new folk. W przeciwieństwie do motywów roślinnych czy pejzaży folklor nie sprawdza się we wnętrzach oficjalnych, lokalach publicznych, a nawet domach mieszkalnych, jeśli nie są one kreowane na wnętrza o regionalnym charakterze. Z drugiej strony fototapety folklorystyczne są tak bardzo charakterystyczne, że dzięki ich wykorzystaniu cała aranżacja nabiera konkretnej wymowy. Dekoracje tego rodzaju bywają także niezwykle kolorowe.

Fototapety z wzorami ludowymi, jak ten zaprezentowany na stronie https://reproteka.pl/product/fototapeta-folkowe-koguty/ są też bardzo wyraźnym nawiązaniem do polskości, a w niektórych sytuacjach także do konkretnego regionu kraju. Wyjątkiem są motywy zaczerpnięte z innych kultur i innych regionów świata, które, chociaż również wymowne, nie są tak wyraźnym odniesieniem do regionalizmu, a raczej akcentem historycznym lub egzotycznym. Polskie wzory ludowe w aranżacjach wprowadzają przyjemny klimat swojskości, wspomnienie miejsc znanych, przyjaznych, bliskich naturze. Poza tym kolorowe koguty, stylizowane kwiaty czy pasiaki są też zwyczajnie piękne.

Ludowa wycinanka lub motyw haftu na ścianie nie musi wcale oznaczać powrotu do wiejskiej chaty i prymitywnych warunków, ale jedynie je przypominać. Oderwanie od cywilizacyjnych symboli takich, jak połączenie chromowanego metalu ze szkłem, futurystyczne kształty, zimne industrialne dekoracje i nieprzyjazna surowość wnętrz możliwa jest właśnie dzięki bajecznym kolorom regionalnych wycinanek. Stanowiące kontrast ludowe wzory prezentują abstrakcyjnie symetryczne krzaki, ptaki w dziwnych kolorach, pawiookie kwiaty, wywijane liście i dziesiątki innych fantazyjno-realistycznych detali wzorniczych. Wszystkie można odnaleźć na folklorystycznych fototapetach.

Dla osób, które jednak zachowują sentyment do nowoczesnego, industrialnego wystroju wnętrz motywy ludowe na fototapetach nie są niedostępne. Rozwiązaniem, a właściwie formą kompromisu może być wspomniany wcześniej styl new folk, który polega na wprowadzeniu elementów ludowych do współczesnego wystroju. Styl ten przypomina nieco nową aranżację znanego utworu wykonanego w zupełnie odmiennym od pierwotnego stylu, jak opracowanie sonaty księżycowej w wersji rockowej lub techno. W stylu new folk fototapety folkowe i ludowe są jedynie stylowym barwnym dodatkiem do wystroju, ale nie decydują ostatecznie o jego charakterze.

fototapeta folklor fototapeta ludowa wycinanka fototapeta new folk fototapeta wzory ludowe na czarnym tle