Obraz tryptyk

Obraz tryptyk to dekoracja, która pojawiła się w sklepach całkiem niedawno, jeśli wziąć pod uwagę czas, w jakim tworzy się wystrój wnętrz. Urządzanie salonów z wyjątkową dbałością o szczegóły praktykowane było jeszcze za czasów pierwszych królów, dla których wynajmowano artystów i rzeźbiarzy dekorujących komnaty zamkowe, ale tryptyki zawojowały serca dekoratorów dopiero na przełomie XX i XXI wieku, dlatego z powodzeniem można o nich powiedzieć, że są obrazami współczesnymi, symbolem nowoczesności i dzisiejszych trendów. Nie chodzi tu jedynie o podział kompozycji na trzy części, lecz o możliwości jej kreowania dzięki grafice komputerowej, filtrom i wielu innym opcjom przekształcania cyfrowych obrazów.

Cyfrowych, bo nowoczesna sztuka rządzona jest komputerami i często dzięki nim, oraz innym cyfrowym urządzeniom powstaje. Nawet, jeśli do wykonania zdjęcia potrzebny jest tradycyjny aparat, aby mogło ono stać się tryptykiem musi trafić na dysk komputera, gdzie zostanie przetworzone i odpowiednio przygotowane do druku. Z jednej strony to umniejszanie walorów typowych dla prawdziwych dzieł wielkich mistrzów, z drugiej większa dostępność i tysiące możliwości kreowania kompozycji trójdzielnych. Mogą to przecież być nie tylko typowe widoczki czy kompozycje martwej natury, ale praktycznie wszystko, co przyjdzie do głowy artyście pod warunkiem, że będzie tworzyć całość.

Spójność kompozycyjna to właściwie jedyna cecha, jaką musi spełniać obraz tryptyk, aby mógł być nazwany obrazem. Prezentowane na https://reproteka.pl/dekoracje/tryptyki/ to przykład ogromnego zróżnicowania zarówno formy, jak i tematu, techniki czy kolorystyki począwszy od abstrakcyjnych grafik po reprodukcje znanych dzieł. Na trzy elementy podzielić można każdy pejzaż czy martwą naturę, jednak nie każda może być symetryczna. Podczas dokonywania podziału ważne jest, aby pojedynczy panel przedstawiał fragment całości, który teoretycznie może istnieć samodzielnie, bez pozostałych dwóch części. Przykładowo nie będzie dobrze prezentować się tryptyk, w którego elementy dzielą na pół ludzką postać.

Zobacz też obrazy na stronie naszego sklepu 

Obraz tryptyk może mieć układ poziomy lub pionowy, może przedstawiać jedną scenę, kompozycję, lub trzy odmienne elementy połączone jednym wspólnym czynnikiem. Może to być kompozycja wykorzystująca kontrast lub podobieństwo, jak trzy razy to samo drzewo w różnych kolorach lub trzy różne drzewa w tym samym kolorze, albo w ogóle trzy identyczne drzewa, jak trzykrotnie skopiowane zdjęcie. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest pomysłów twórców, a więc praktycznie może to być liczba nieograniczona. Taka rozmaitość nie tylko gwarantuje, że tryptyk w twoim mieszkaniu będzie unikalny, ale też, że idealnie dopasuje się do wnętrza.

obraz powiększający