Obrazy częściowe

Pojęcie obrazu jest powszechnie znane i rozumiane nawet w kontekście zmiany stylów i technik malowania. Nikt nie ma wątpliwości, że obrazem jest zarówno piękny pejzaż, jak i abstrakcyjna kompozycja złożona z linii i plam barwnych. Zupełnie nowym jednak elementem, nie zawsze jednoznacznie kojarzonym z obrazami w klasycznym rozumieniu, jest forma dzielona kompozycji. Sprowadza się ona do podziału płótna na kilka elementów zależnie od ich wielkości i układu zaliczanych do kategorii dyptyków, tryptyków i obrazów kaskadowych. Mają one nie tylko ciekawszą od tradycyjnej postać, ale również w zróżnicowany sposób dopełniają aranżację wnętrza.

Do najpopularniejszych we wnętrzach o standardowym wystroju zaliczane są z pewnością tryptyki. Ze względu na ich uporządkowanie kompozycyjne pasują one zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i do rustykalnych a nawet retro. Cechą, która decyduje o doborze jest tu tematyka obrazu i jego tonacja kolorystyczna. Przykładowo wnętrze tworzone w stylu rustykalnym można udekorować tryptykiem z motywem ludowej wycinanki powielonym trzykrotnie na poszczególnych elementach obrazu. Wnętrze klasyczne doskonale ozdobi tryptyk z zachodem słońca, a w aranżacjach retro można wykorzystać na przykład motywy roślinne w sepii. Podobne cechy posiadają nieco bardziej regularne w formie dyptyki.

Tryptyki, jakie zaprezentowano na stronie https://reproteka.pl/dekoracje/tryptyki/ to tylko jedna z propozycji obrazów częściowych. Na uwagę zasługują także kompozycje kaskadowe, które w przeciwieństwie do tych zaprezentowanych powyżej, oraz dyptyków są mniej uporządkowane i harmonijne. Obrazy kaskadowe wbrew pozorom jednak nie powstają w sposób chaotyczny, bowiem układ poszczególnych części został starannie przemyślany i chociaż z pozoru sprawia wrażenie przypadkowego w rzeczywistości poszczególne elementy ułożone są wobec siebie tak, iż stwarzają wrażenie opadania w dół. Kompozycja graficzna wygląda tak, jakby była oglądana przez powycinane w szereg prostokątów dno pudełka.

Obrazy kaskadowe mogą być idealnym dopełnieniem aranżacji nowoczesnych, bowiem już przez sam swój nietypowy układ elementów są bardzo futurystyczne. Nie ma znaczenia, czy będą przedstawiać zachód słońca nad morzem, górski pejzaż czy kompozycję op-art – układ kaskadowy zawsze będzie dominował odbiegając od klasycznego stylu. Zaletą obrazów kaskadowych jest też możliwość ich dopasowania do wolnej przestrzeni i dzięki asymetrii dopasowanie środka ciężkości do innych elementów wystroju. Kaskada może „opadać” w lewo lub w prawo, mniej czy bardziej stromo umożliwiając manipulowanie jej plamą na płaszczyźnie ściany w celu zrównoważenia kompozycji całego wnętrza.

dyptyk gejsza obraz kaskadowy drzewa tryptyk geometryczna abstrakcja tryptyk most brooklyński