Fototapeta folk

Motywy ludowe są w ostatnim czasie bardzo popularne w dekoracji wnętrz, co wynika zapewne z możliwości, jakie pojawiły się w tej dziedzinie działalności oraz z ogólnego trendu do tworzenia wnętrz zgodnie z określonym stylem. W przeciwieństwie do drugiej połowy ubiegłego wieku, kiedy to najważniejsze było urządzenie mieszkania w ogóle, ograniczane dostępnością mebli czy materiałów dekoracyjnych dziś te możliwości są tysiąckrotnie większe i pozwalają na urządzanie wnętrz rustykalnych, skandynawskich, barokowych czy ekologicznych – zależnie od upodobań i preferencji. Ponieważ takich specyficznych stylów jest wiele, również wiele jest typów i rodzajów dekoracji.

Fototapety folklorystyczne to jeden ze sposobów na podkreślenie stylu rustykalnego lub element wnętrza w tzw. stylu new folk, które stanowi połączenie modnych minimalistycznych mebli w dużym wnętrz, z pierwiastkami ludowymi, czasami pokazanymi wprost, a kiedy indziej w postaci improwizacji, np. symbolicznych kwiatów, kogutów czy ptaszków malowanych na deskach. Te najbardziej realne fototapety folk, jak ta zaprezentowana na stronie https://reproteka.pl/produkt/fototapeta-folkowe-koguty/ to wierne odwzorowanie ludowego motywu z konkretnego regionu, zachowujące te same kolory i elementy graficzne, jakie pojawiają się w wycinankach i haftach.

Fototapety folk są również popularne z uwagi na pewien istniejący od kilku lat trend na podkreślanie tożsamości narodowej, przywracanie wartości temu, co jest nasze, rodzime. Nie chodzi tu tylko o swojskie wiejskie życie ze szklanką mleka prosto od krowy i niedzielnym obiadem na nieheblowanym stole pod ogrodowym kasztanem, ale o pewien sentyment do historii i tradycji. Ta ostatnia nie może być już kultywowana tak, jak dawniej z uwagi na rozwój cywilizacyjny i odstępowanie od różnych dawnych obrzędów, ale wybierając ludowy motyw do wnętrza wciąż możemy jeszcze element tej tradycji zachować.

Fototapety z motywami folklorystycznymi nie muszą oznaczać wiejskiego domu, prostoty wnętrza, drewnianych stołów i belek pod sufitem czy haftowanych obrusów. Może być jedynie ciekawym akcentem o polskim, narodowym, tradycyjnym charakterze, a przy okazji również detalem, który ożywi wnętrze feerią kolorów. Te ostatnie są często jakby przypisane kompozycjom ludowym, w których można znaleźć wszystkie intensywne barwy tęczy, naturalne, żywe, niemodyfikowane przez programy komputerowe czy mieszalniki farb. Warto też wspomnieć o wszechobecnej symetrii wprowadzającej element harmonii do wystroju.